Adres:

Pielęgniarka Oddziałowa

Lekarze

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Świadczy kompleksowe usługi diagnostyczne i terapeutyczne dla pacjentów powyżej 18 roku życia z zaburzeniami ortopedycznymi. Nasze wyspecjalizowane podejście obejmuje diagnostykę oraz leczenie schorzeń układu kostno-stawowego, zwłaszcza tych wymagających jednoczesnej uwagi dla towarzyszących im problemów somatycznych.

Podstawowe cele i zakres świadczeń

Cele:

Doświadczenie i wykwalifikowaną kadrę: Oddział posiada doświadczony zespół lekarzy ortopedów, pielęgniarek, fizjoterapeutów i innych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz regularnie uczestniczą w szkoleniach.

Nowoczesne wyposażenie: oddział ortopedyczny jest wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i leczniczy, co pozwala na skuteczne diagnozowanie i leczenie różnych schorzeń ortopedycznych.

Program rehabilitacyjny: Rozbudowane programy rehabilitacyjne, obejmujące fizjoterapię, terapię manualną i inne formy terapii rehabilitacyjnej, aby wspomagać pacjentów w powrocie do pełnej sprawności.

Holistyczne podejście do pacjenta: Podchodzimy do pacjenta holistycznie, uwzględniając nie tylko fizyczne aspekty leczenia, ale także psychologiczne i społeczne.

Skuteczne zarządzanie bólem: Skuteczna kontrola bólu jest istotna w leczeniu wielu schorzeń ortopedycznych. Mamy strategie zarządzania bólem, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Bezpieczeństwo pacjenta: najnowsze standardy bezpieczeństwa pacjenta, aby minimalizować ryzyko powikłań związanych z leczeniem ortopedycznym.

Dobra komunikacja z pacjentem: Dobre relacje i skuteczna komunikacja z pacjentem są kluczowe w procesie leczenia.

Efektywny system zarządzania danymi: Mamy skuteczny system zarządzania danymi pacjentów, co pozwala na śledzenie historii medycznej, wyników badań oraz planów leczenia

Satysfakcja pacjentów: Pozytywne opinie i oceny pacjentów są ważnym wskaźnikiem jakości świadczonych usług.

Wykonujemy szereg operacji, zarówno planowanych, jak i nagłych, aby leczyć różnorodne schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Artroskopia kolana / barku / stawu skokowego: To procedura, podczas której lekarz używa niewielkiego narzędzia z kamerą (artroskopu), aby obejrzeć wnętrze stawu. Jest często stosowana w leczeniu uszkodzeń chrząstki, łąkotek, czy usunięcia ciał obcych z stawu.

Alloplastyka / wymiana stawu: Chirurdzy ortopedyczni przeprowadzają operacje wymiany stawu, takie jak endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego. Polega to na zastąpieniu uszkodzonego stawu sztucznym implantem.

Korekta deformacji stóp: Chirurdzy ortopedyczni wykonują operacje korekcji deformacji stóp, takie jak haluksy, płaskostopie, czy paluch koślawy.

Rekonstrukcja ścięgien i więzadeł: Chirurgia ta obejmuje naprawę uszkodzonych ścięgien lub więzadeł, na przykład w przypadku zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie.

Chirurgia ręki: Włącza różne procedury, takie jak korekcja zniekształceń, naprawa złamań, a także operacje na nerwach.

Chirurgia traumatyczna: Dotyczy leczenia złamań, zwichnięć i innych urazów wynikających z wypadków lub upadków.

Chirurgia dziecięca: Obejmuje operacje ortopedyczne u dzieci, takie jak korekty wrodzonych wad stóp.

Chirurgia nerwów obwodowych: W celu leczenia uszkodzeń nerwów obwodowych, chirurdzy ortopedyczni przeprowadzają operacje mikroneurochirurgiczne.

Naprawa chrząstki stawu

Naprawa chrząstki jest wyzwaniem ze względu na ograniczone zdolności regeneracyjne chrząstki w porównaniu do innych tkanek.
W przypadku uszkodzeń chrząstki, procedury naprawcze są zazwyczaj ukierunkowane na poprawę funkcji stawu, zmniejszenie bólu oraz opóźnienie postępującej degeneracji.

Kilka metod naprawy chrząstki obejmuje:

Mikrofrakturowanie: Procedura ta polega na wierceniu mikro-otworów w kości pod chrząstką, co pobudza krwawienie i dostarcza komórkom krwi oraz szpiku kostnego. Te komórki mogą przyczynić się do tworzenia nowej chrząstki.

Mikrofrakturowanie w połączeniu z implantem chrząstki: W niektórych przypadkach, mikrofrakturowanie może być połączone z implantem chrząstki, który służy jako wsparcie strukturalne dla naprawianej chrząstki.

Iniekcje kwasu hialuronowego: Kwas hialuronowy to substancja obecna w naturalny sposób w stawach. Iniekcje tej substancji mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów związanych z uszkodzeniem chrząstki, chociaż niekoniecznie prowadzą do rekonstrukcji chrząstki.

Chirurgia autologicznych komórek mezenchymalnych (MSC): Komórki mezenchymalne są zdolne do różnicowania się w różne typy komórek, w tym komórki chrzęstne. Mogą być używane w celu wspierania regeneracji chrząstki.

Chirurgia osteochondralna: W niektórych przypadkach, gdy uszkodzenie obejmuje zarówno chrząstkę, jak i kość, może być konieczna operacja osteochondralna, która naprawia zarówno chrząstkę, jak i kość pod nią.

Należy zauważyć, że skuteczność różnych procedur może się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia chrząstki, lokalizacji oraz ogólnego zdrowia pacjenta. Decyzję o wyborze odpowiedniej metody podejmuje lekarz ortopeda na podstawie oceny indywidualnego przypadku pacjenta.

Przyjmowanie skierowań

Sekretarka Medyczna
poniedziałek - piątek

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu